Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...

Efektivní elektrolýza

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Odpovědět
bjeja
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: úte 22 led 2013 20:51

použití materiálu na elektrody

Příspěvek od bjeja »

Někde jsem četl,že použitím platiny na elektrody při elektrolýze se vyvíjí více vodíku než kyslíku.Může mi to někdo potvrdit?


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: použití materiálu na elektrody

Příspěvek od poota »

Ano.
Ale není to ani tak elektrodami, jako spíš tím poměrem vodíku ku kyslíku ve vodě.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Marshallin
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 04 dub 2013 11:27

Re: 8xa 9xb Mayer

Příspěvek od Marshallin »

ATX_CZ píše:Zdravím, poslední dobou se zajímám o vývoj HHO. postavil jsem si jako začínající elektrotechnik amatér několik jednoduchých generátorů přez NE555 a vykonové tranzistory zkoušel frekvence, různé proudy a napětí, různé materiály elektrod a mám i nějaké malé výsledky a snahu něco pochopit. Horší je to s časem, jelikož podnikám tak ho není mnoho.

V poslední době při hledání na internetu stále častji narážím na (ůdajně repliky Mayerova generátoru)obvody 8xa a 9xb. Existuje několik videí i na youtube a docela se mi to zamlouvá ale jsem tak trochu pesimista co se týká důvěryhodnosti. Zkrátka nevěřím něčemu co nevidím nebo nemám z důvěryhodného zdroje.

Takže otázka zní, neví o tom někdo něco bližšího??

:idea: Nezakládej zbytečně nové vlákno - poo.
Pokud ti smim poradit tak koukej primo na patenty lidi jako je Mayer(na google to najdes), nebo jukni na tech reporty z NASA(nasa.gov pokud si pamatuji dobre), max JNlabs je jak takz duverihodny zdroj. Kdysy jsem taky zkousel stavet ruzne kaskady z 555 podle raviho dokumentu, ale je to ztrata casu. Zkousej spis pochitit myslenku a zrealizovat ji sam dnes dostupními prostredky.
bjeja píše:,že použitím platiny na elektrody při elektrolýze se vyvíjí více vodíku než kyslíku.Může mi to někdo potvrdit?
Jsem si skoro jist ze to neni pravda
Karya píše:Moj vyvijac.Verzia 1.Material plexi 8mm.Kdo mi poradi.Zjepit to alebo zosrubovat?Dakujem
po bocich bych vlozil nejaky plastovy material a do nej narezal ryhy, a do nich zasouval jednotlyve plechy.
Viz krabicky na vzorky jak maji v labinach : http://www.verkon.cz/mikrokrabice-na-podlozni-skla/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdravim, podarilo se vam uz v teto komunite neco rozchodit? Pisu bakalarku na toto tema a hledam fungujici jine pristupy k rozkladu vody k porovnani.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Minimum

Příspěvek od la »

Pro divochy co si chcou hrát je slušný netový obchod http://www.h2shop.cz/index.php kolikrát se něco hodí. :D třeba pojistka proti zpětnému hoření ,není potřeba hned ze startu nechtěně bouchat.
:bye:


merlog
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: pon 19 srp 2013 13:03

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od merlog »

Dobrý den všem. Už několik dní pročítám toto fórum a zamýšlím se nad výrobou kotle pro vytápění domku. Prozatím používám elektrický kotel, který v současných teplotách má průměrnou spotřebu cca 3kW/h.

Jednoduchými výpočty jsem zjistil (pokud jsem tedy neudělal někde chybu :D ), že z jednoho kg vody získám 111g vodíku. Tendo vodík by měl spálením vydat asi 3,9kW. Na rozlklad 1kg vody za hodinu klasickou elektrolýzou by měl být potřeba proud 3A, což při napětí 220V (pro zjednodušení) dělá spotřebu 0.66 kWh.

Tak a teď bych potřeboval vědět, kde jsem udělal chybu :lol: Zajisté máte mnohem více zkušeností, než já a nechal bych se rád poučit.

Zároveň mám dotaz ohledně mayerova vyvýječe. Všude čtu, že základním principem je nalezení rezonance vody, kdy se samovolně začně rozkládat. Doposud jsem si myslel, že tato frekvence je kolem 2,5GHz (princip mikrovlné trouby). Proč tedy nedochází v mikrovlnce k rozkladu vody? Co zkusit elektrolýzu v mikrovlné troubě?


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od poota »

merlog píše: Co zkusit elektrolýzu v mikrovlné troubě?
Ale jo, zkus a poreferuj.

Zdravím poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2448
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od lajos »

merlog
Klasická elektrolýza na rozložení 1 litru vody se blýží k 4kWh-tak že ty 3A jsou úplně mimo.
Proč se voda nerozkládá v mikrovlnce? Asi proto že ty mikrovlny tu vodu ohřívají a odpařujou a ne rozkládají-to bys musel dosáhnout hranici plazmatického rozkladu, což je nad 3000 stupňů.
Rezonance je zas o něčem jiném 2,5 nebo 12 GHz? nebo jen kHz? Bude to záležet na množství vody, rozměrech elektrod a kdoví na čem ještě. Studium a pokusy


merlog
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: pon 19 srp 2013 13:03

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od merlog »

Už jsem si našel chybu ve výpočtu :cry: Proud musí být 1000x větší, takže né 3A, ale 3000A. Podle faradayova zákona tedy. Tudíž je to energeticky úplně mimo...


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od poota »

merlog píše:.. z jednoho kg vody získám 111g vodíku. Tendo vodík by měl spálením vydat asi 3,9kW.
Zůstáváš v zajetí sice jednoduchého, ale přesto nereálného energetického kruhu:
voda (levné palivo) -> se rozloží na vodík (palivo budoucnosti) a kyslík -> jejich sloučením se získá kýžené teplo a -> současně zpátky voda jako výchozí surovina pro další kolo.

Už Viktor Schauberger poukázal na to, že pro rozložení vody je potřeba do ní přidat nějakou látku, nejčastěji sůl nebo kyselinu, aby se získal vodík a kyslík. Spálením těchto látek dostaneme sice vodu, ale zase jenom natolik "čistou", že bez přidání další soli nebo kyseliny ji na vodík a kyslík nerozložíme. Takže ten rozklad vody a spálení plynů byl jenom proces, při kterém se vazbou na vodík transportovala právě ta přidaná látka, která jak ten rozklad, tak i to spálení umožnila!

Týž Viktor Schauberger propagoval myšlenku, že je potřeba se učit od přírody, snažit se její principy a pochody pochopit a potom použít. Přírodní procesy probíhají zásadně v různě velkých kruhových cyklech, ve kterých se suroviny nespotřebovávají, nevzniká žádný odpad a každý cyklus se vrací vždy do své výchozí situace.
Procesy, které tuto podmínku nesplňují, v přírodě logicky proběhnou pouze jednou a náhodně.
Naše "umělé" procesy tutéž podmínku nemohou splňovat, protože vyžadujeme menší rozměry a současně mnohem vyšší měrný výkon, než dosahují přírodní přirozené procesy. Takže jako "palivo" používáme vodík, na který je navázaný uhlík jako skutečný zdroj energie, který je vodíkem jenom transportován. Tenhle způsob se docela osvědčil, ovšem jeho nevýhodou je to, že odpad z tohoto procesu je mimo ten proces vracen do výchozího stavu "vnějším" přírodním procesem, který je poměrně zdlouhavý. Další, a to zcela zásadní nevýhodou je to, že za dodání výchozích uhlovodíků musíme zaplatit peníze, které nám už ta "vnější" část procesu nevrátí.
Hledání jiných energetických procesů je jenom snaha vyhnout se placení za uhlovodíky, jejichž použití je již dovedeno k jisté úrovni dokonalosti, se kterou z nich dokážeme dostávat světlo, teplo i pohyb.
Další povídání v tomto duchu by již bylo příliš mimo téma tohoto vlákna.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
merlog
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: pon 19 srp 2013 13:03

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od merlog »

poota píše: Už Viktor Schauberger poukázal na to, že pro rozložení vody je potřeba do ní přidat nějakou látku, nejčastěji sůl nebo kyselinu, aby se získal vodík a kyslík. Spálením těchto látek dostaneme sice vodu, ale zase jenom natolik "čistou", že bez přidání další soli nebo kyseliny ji na vodík a kyslík nerozložíme. Takže ten rozklad vody a spálení plynů byl jenom proces, při kterém se vazbou na vodík transportovala právě ta přidaná látka, která jak ten rozklad, tak i to spálení umožnila!
Toto je samozřejmě vysvětleno fyzikální chemií. Vodivost kapalin způsobují ionty. Narozdíl od kovů, kte jsou to elektrony. Čistá voda je velice málo disociovaná. Přidáním kyseliny, zásady nebo soli způsobíme disociaci.
Např. HCl ve vodě se rozloží na H+ + Cl- H+ reaguje s vodou na H3O+ (oxonyový kationt, který způsobuje kyselost roztoku).

Dále celá (klasická) elektrolýza odpovídá faradayově zákonu. Množství vyloučené látky je přímo úměrné proudu a času. Voda s velkým obsahem iontů bude mít meší odpor, tudíž jí může procházet větší proud.

Není možné elektrickým proudem vyrobit více látky, než kolik dodáme proudu (elektronů). Stejně tak si myslím, že nezáleží na tvaru elektrod. Např. pokud se iont nemůže dostat k elektrodě (třeba kvůli nějaké bariéře), klesne proud.

Myslím, že celé tajemství (pokud je) je ukryto v rezonancích. Pokusit se rozvybrovat molekulu vody. Což ale bohužel vyžaduje další energii... Souhlasím, je to začarovaný kruh.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od poota »

merlog píše:Myslím, že celé tajemství (pokud je) je ukryto v rezonancích. Pokusit se rozvybrovat molekulu vody.
I o tom je tu a i jinde mnoho psáno. Jeden problém je "trefit" ten kmitočet, protože se neustále mění. Druhý a podstatně větší problém je jak tu dosaženou energii zachytit a ukočírovat. Už při podstatně krotším získávání energie z vody jejím "prostým" spalováním se ukazuje, že dosažená energie je prakticky současnými prostředky nevyužitelná. Disociace vody frekvenční rezonancí bude ještě o řád, či spíše několik řádů vydatnější. Blábol vědů o tom, že lžička vody obsahuje tolik energie, že by to stačilo na vypaření všech oceánů, je docela hezká pohádka a spíš jenom teoretický výsledek mechanického počítání nějakých vzorečků, ale s to disociací bychom se tomu mohli sice jen o trochu, nicméně i tak dost nepříjemně přiblížit.
Mám dojem, že voda je pro využití lákavá hlavně proto, že je relativně levná a z kohoutku i snadno dosažitelná. Jisté kouzlo jí dodávají i její vlastnosti, které jsou značně jiné, než by měly "správně" být.
Osobně mám k jakékoli vodě vztah, který mi brání ji považovat za prosté "palivo" pro nějaký motor.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

poota píše: Už Viktor Schauberger poukázal na to, že pro rozložení vody je potřeba do ní přidat nějakou látku, nejčastěji sůl nebo kyselinu, aby se získal vodík a kyslík.
Viktor se mýlil. Osobně mám vyzkoušeno, že krátkými vysokonapěťovými pulzy lze rozložit i hodně čistou vodu. Problém je v tom, že voda dává zpět takové kopance, že je těžké najít elektroniku, která to vydrží.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od poota »

Vzhledem k tomu, že Viktor se většinou nemýlí, tak by asi bylo dobré porovnat "energetický výkon", kterého dosahují vodíky "vyráběné" různými typy elektrolýzy a různými "přísadami" do rozkládané vody.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Efektivita rozkladu vysokonapěťovými pulzy je závislá na tzv. rychlosti přeběhu. To znamená, čím vyšší a strmější pulz, tím lepší efektivita rozkladu. Kanarev se dostal na mnohem lepší čísla než při použití příměsí, ale jeho obvod se mi nepodařilo zreplikovat. Má ho bohužel zveřejněný bez hodnot součástek.


"Dum spiro spero"
Ciceron
E_man
Zasloužilý člen
Příspěvky: 342
Registrován: pon 17 zář 2012 11:23
Dal: 139 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od E_man »

Ilem píše:...Osobně mám vyzkoušeno, že krátkými vysokonapěťovými pulzy lze rozložit i hodně čistou vodu. Problém je v tom, že voda dává zpět takové kopance, že je těžké najít elektroniku, která to vydrží.
Ahoj Ileme
I když poměrně pokročilý elektrotechnik, v oboru HHo prakticky laik a začátečník, odvažuju se po roce a 4 měsících bádání začít s pokusy a diskutovat. To tvoje "zpětné kopání" mi už leží více jak rok v palici a chystám se na to poctivě podívat. Mohl by jsi jen rámcově načrtnout, kdy a za jakých podmínek ty "zpětné kopy" pozoruješ?
Já na to mám nějakou svoji teorii, kterou bych si rád ověřil, ale strašně nerad bych s tím zatím lezl bez poctivého měření na světlo boží. Rád se podělím, pokud na té teorii něco bude. Už půl roku shromažďuju elektronický materiál a připravuju se na pár zajímavých měření. Osobně mám pocit, že všechno je úplně jinák a možna na všechny ty "elekktrolýzy" půjde rychle zapomenout.
Díky a zdraví E_man.


____________
Jak se do lesa volá, tak se z lesa střílí...
Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“