Způsob výroby CDS dle pana Kalcknera mi připadá poněkud neohrabaný. Používám mnou poněkud modifikovaný způsob, který vymyslel pan JardaX: http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 32#p114932rorobo píše:rozhodol som sa pre vyskusanie CDS, vyrobeneho doma podla navodu Kalcknera prezentovany panem Eiseltem zde:
Vezmu plastovou nádobu, ve které se prodává 0,5 kg bramborového salátu nebo snad zavináče a podobně. Najdu vhodnou skleněnou štamprli, která se do nádoby vejde na výšku a je na druhé straně co nejvyšší. Postavím ji do nádoby. Do nádoby pak naleju tolik vody, aby se i s rezervou při nějakém zatřesení nemohla dostat do prostoru pro reakci. U mne je to něco přes 0,3 litru. Do reakčního prostoru dám 5 ml 24,5% chloritanu (to je asi 100 kapek). Nádobu zavřu a pak teprve vstřiknu stříkačkou přes víko nádoby dovnitř odpovídající množství hydrogensíranu v koncentraci 400g na litr nebo i třeba trochu více. Stříkačku nechám zapíchnutou nebo jehlu vytáhnu a otvor okamžitě zalepím izolepou. Nechám to vše někde v koutku, kde není horko a nesvítí tam přímé slunce, reagovat tak dlouho, až se barvy vody v nádobě a barva kapalin ve štamprli vyrovnají (dám tomu třeba i 24 hodin). Pak vodu z nádoby naleju do 0,5 litrové láhve a doplním na 0,5 litrů.
A získám 0,5 litru CDS vyrobeného z 1,5g chloritanu (10 ml obsahuje 3g), tedy obsahující 0,890 g chlordioxidu (ze 3g chloritanu vzniká 1,78g chlordioxidu) a koncentrace tedy je 1780 pm (vyrábím do 0,5 litru!). Nebo mohu CDS dávkovat tak, že když z takto vyrobeného vezmu 10 ml a naředím si ho např. na 50 ml, získám CDS vyrobené z 2 kapek chloritanu.
Takto vyrobené CDS má vždy prakticky stejnou koncentraci, která odpovídá výpočtům z chemické rovnice.
Zde je obrázek takové výroby: http://ulozto.cz/xU2gLiYt/vyrobacds-jpg
Všimněte si té poměrně syté barvy, na rozdíl o výsledku, který získá pan Eiselt.