![Very Happy :D](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
![Laughing :lol:](./images/smilies/icon_lol.gif)
![Wink ;)](./images/smilies/icon_wink.gif)
Velice by mě třeba zajímalo, kam zmizlo při prvním pokusu to mínus a kam zmizlo při druhém pokusu to plus.
Moderátor: rival
Myslím, že naše potíž je v tom, že statickou elektřinu považujeme za totéž, jako je elektřina. V něčem si jsou podobné, ale jsou to dvě úplně rozdílné věci.la píše:.. Velice by mě třeba zajímalo, kam zmizlo při prvním pokusu to mínus a kam zmizlo při druhém pokusu to plus.
S tou vodivostí máš z části pravdu, taky jsem se pozastavoval že strom vybuchuje v odenku. Nicméně spíš to nasvědčuje tomu že u vysokých produ a napětí vlivem ionizace už neplatí klasický ohmův zákon.poota píše:Původně jsem se také domníval, že k explozi dochází teplem a vývinem páry, takže jsem pátral především po tom, co by tomu nasvědčovalo. Jakékoli stopy po nějakém zvýšeném teple nebo napařování jsem ale nenašel. V současné době jsem přesvědčen, že energie blesku je studená a k ohřátí nedochází ani při jejím průchodu vodivým prostředím. Rozhodně se nejedná o průchod elektrického proudu vodičem, kdy vzniká zahřátí vodiče v závislosti na jeho odporu.NAVAR píše:Blesk většinou strom "uvaří" a to v dolní kořenové části kde je nejvyšší vodivost a nejvíce mízy. Vzniklá pára pak nadělá třísky z odenku kmene který doslova vybuchne. Strom se pak v tomto místě ještě většinou zlomí.
Kůra s lýkem je s kmene "oloupána" v celé délce kmene stejně a jenom tam, kde bylo lýko s mízou či alespoň to tak vypadá. Až budu mít opět příležitost, zkusím se podívat ještě pro jistotu pod kůru, která na kmeni zůstala, jestli pod ní bylo lýko skutečně bez mízy. Také se zkusím podívat na to, jak vypadají kořeny.
Za tím, co píšu, si stojím. Sice s určitou nezbytnou tolerancí, ale opravdu stojím.
Zdravím - poota
Myslím, že ohmův zákon platí i pro vysoká napětí a proudy, tedy pokud se jedná o klasickou elektřinu.NAVAR píše:.. spíš to nasvědčuje tomu že u vysokých produ a napětí vlivem ionizace už neplatí klasický ohmův zákon. ..
Ahoj,dobrá otázka,no výpočet by byl asi hodně legrační, bylo by asi potřeba brát hlavně v úvahu indukčnost sekundární cívky trafa ,vlastnosti kondenzátoru jeho dielektrika jestli je polární nebo nepolární http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/el ... lstat.html (tento odkaz je jenom částečně platný ale polárnost vysvětluje dobře) vlastní indukčnost kondenzátoru a pak vlastnosti jiskřiště (okamžik sepnutí a okamžik rozepnutí) ty jsou v tomto případě proměnné.pdp7 píše:Asi znáte Chernetskiiho zapojení s jiskřištěm........................Poradíte někdo? Přikládám odkaz na to zapojení kdyby to náhodou někdo neznal http://energieupramene.blogspot.cz/2011 ... tskii.html
No ještě to kousek doplním, podobnost bude asi náhodnápdp7 píše:..... http://energieupramene.blogspot.cz/2011 ... tskii.html
... stáhni si jí na výše uvedeném odkazu ( http://rokyvabien.free.fr/doc/Foudre/index.htm ) ...martin11 píše:pošlu něco podobného....časem![]()
když mě tuto pošleš v JPG do soukromé pošty....co největší
... coby amatérský astronom o tom něco málo vím ...martin11 píše:...necvakneš, ani kdyby jsi se zbláznil....Nejjasnější asi bude Velký vůz a Kasiopea ...v létě, v zimě pak Orion
... dá se to ručábo spojit i v docela vobyčejným PhotoShopu nebo Corelowským PhotoPaintu (tj. aj bez HDR pluginů) ... takto jsem dříve (pomocí třímetrový roury s vlastnoručně broušeným zrcadlem) fotívával hlavně mlhoviny ...martin11 píše:dá se to dohnat třeba tak, že ty hvězdy cvakneš třeba 5x v nějakém krátkém okamžiku ....... a ty vzniklé fotky spojíš v jednu v systemu HDR....
... a což to CCD trochu podchladit ?? ... třeba peliérem ...martin11 píše:skus si půjčit jakýkoliv fotoaparát kde bude ASA 12 800 nebo lépe 25 600...trochu to bude "šumět"
...martin11 píše:jo a nefoť když je úpněk a daleko od jakéhokoliv města nebo bez světelného zašpinění oblohy...