![Very Happy :D](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Tak lepsie povedane dalo by sa odcerpavat teplo odtial ???
Tak ještě jednou pro ty, co nepochopili. Ten pokus je univerzální a dá se provádět v jakémkoli uzavřeném prostoru, ať je to špajz, lebo pivnica. Pro zjištění, zda bude stačit dodávat teplo tam stačí zatopit. Stejně velké topné těleso, jako množství tepla, které chceš odebírat. Když budeš topit - bude se prostor oteplovat. Stejně rychle se bude prostor ochlazovat, až budeš teplo odebírat. Tepelné čerpadlo má COP větší než 1, dokud rozdíl teplot nepřekročí 40 - 50 stC. Jinými slovy, jakmile ochladíš pivnicu pod -20 stC a budeš chtít topit aspoň na +20 stC, začne být TČ ztrátové. S tím nic nenaděláš, je to dané fyzikálními vlastnostmi chladiva (nejlepší je R22, ale ten už se nesmí používat).KEXIK píše:
Tak lepsie povedane dalo by sa odcerpavat teplo odtial ???
talmar píše: S námrazou nemám problém.Výparník není venku.To by nestíhalo.Je umístěn na vnější stěně pokoje, který je součástí půdy.Pokoj zabírá asi
1/4 půdy.Půda celkově zateplená není,ale je tam vždy tepleji jak venku.Využívám tedy tepelné ztráty domu, které unikají přes stropy ven.
K tomu výparníku.Je původní jen mírně upraven.Zadní hliníkový plech jsem odstranil(je jen přibodován).Umístil jsem před něj ventilátor asi 15 cm od vstupu do výparníku a tento zakrytoval.Dovnitř výparníku jsem namontoval plechovou bednu o takových rozměrech aby mezera mezi bednou a vnitřní stěnou výparníku byla 1-2cm.Je to z toho důvodu ,aby vzduch neproudil středem výparníku,ale po jeho bocích.To je celé.Do zdi jsem vyřezal díru a jí prostrčil celý výparník ven.Takže jsem nemusel nic pájet a znova plnit médiem.Díru jsem zadělal a na tom místě jsem umístil zbylou část,tedy kompresor s chladicí(nyní už topicí)mřížkou lednice.Kompresor i s mřížkou je nutno zakrytovat a chladit,jinak se zahřívá na 80 °C,což by značně snižovalo jeho životnost.Stačí na to nějaký výkonnější PC ventilátor.Vytápěná místnost je asi 3.3m,se skoseným stropem a jedním střešním oknem.Při venkovních plusových teplotách najíždí termostat,při mínusových to jde nonstop.Od mínus 5 je již nutno přitápět jinými zdroji.Případným zajemcům o stavbu doporučuji nejdříve si ověřit tepelnou bilanci vytápěné místnosti.Pokud ji vytopí klasickým přímotopem o výkonu do 300-400W,vytopí ji i starou calexkou.
Dodatečně mohu připojit ještě nějaké obrázky.
To je omyl.Je veliký rozdíl mezi špajzem nebo velkou sklepní místností.S té múžeš klidně teplo odebírat neboť zem ho zase dodá.Vždyť na tom principu přeci tepelná čerpadla fungují.Otázka zní jak je ten prostor velký a jaký tepelný výkon by z něj šel odebírat.Ilem píše:Tak ještě jednou pro ty, co nepochopili. Ten pokus je univerzální a dá se provádět v jakémkoli uzavřeném prostoru, ať je to špajz, lebo pivnica. Pro zjištění, zda bude stačit dodávat teplo tam stačí zatopit. Stejně velké topné těleso, jako množství tepla, které chceš odebírat. Když budeš topit - bude se prostor oteplovat. Stejně rychle se bude prostor ochlazovat, až budeš teplo odebírat. Tepelné čerpadlo má COP větší než 1, dokud rozdíl teplot nepřekročí 40 - 50 stC. Jinými slovy, jakmile ochladíš pivnicu pod -20 stC a budeš chtít topit aspoň na +20 stC, začne být TČ ztrátové. S tím nic nenaděláš, je to dané fyzikálními vlastnostmi chladiva (nejlepší je R22, ale ten už se nesmí používat).KEXIK píše:
Tak lepsie povedane dalo by sa odcerpavat teplo odtial ???
Mám za domom hlavný zberač mestskej kanalizácie. Priemer 1700mm, monolitickú betónovú. Nebola ešte taká zima aby nad ňou uržal sneh. Dlhodobe merania mi ukazujú, že čím je väčší mráz tým viac ľudí sedí doma a vypúšťa do kanalizácie teplú vodu a tým viac mi stúpa teplota. Z toho vyplýva, že čím je väčšia zima tým mám silnejší prívod tepla. Pri -18C je vnútri +12C. Je to zatiaľ jediná "VE" ktorú mám.Ilem píše:Tím pokusem zjistíš, jestli se do toho vůbec pouštět. V principu je jedno, jestli teplo dodáváš, nebo odebíráš. Třeba by chiq mohl zjistit, že mu za týden provozu ve špajzce zmrznou kompoty. Brát teplo z uzavřeného prostoru, kde není žádný zdroj tepla nemusí být vždy to nejlepší řešení.občas_se_sem_kouknuvší píše: Zdravím Ileme, a k čemu ten pokus bude ??? Na to aby zjistil "odběr zimy" mu postačí hodinky a teploměr, tak k čemu ještě ty járovky ???![]()
Vím o čem mluvím. Tepelné čerpadlo jsem si postavil (systém voda-voda), a teď mám nedostatek vody pro jeho provoz. Nečekal jsem, že za pár let klesne vydatnost pramene ze 7l/s na 0,4l/s.
Znám jednoho šílence, který to zkusil - odčerpával vzduch z kanalizace a topil s tím (měl bys na to mít povolení od provozovatele) Vydrželo to pár měsíců a agresívní výpary mu rozložily výparník. Nehledě na ten smrad, který vypouštěl do okolí.y píše: Mám za domom hlavný zberač mestskej kanalizácie. Priemer 1700mm, monolitickú betónovú. Nebola ešte taká zima aby nad ňou uržal sneh. Dlhodobe merania mi ukazujú, že čím je väčší mráz tým viac ľudí sedí doma a vypúšťa do kanalizácie teplú vodu a tým viac mi stúpa teplota. Z toho vyplýva, že čím je väčšia zima tým mám silnejší prívod tepla. Pri -18C je vnútri +12C. Je to zatiaľ jediná "VE" ktorú mám.
To jsou jednoduché počty. Kolik tepla potřebuješ odebrat, tolik musí dodat slunce. Nic víc nikde nevzniká. Jen díky TČ můžeš odebírat i nízkopotenciální teplo.sano píše:čo by to urobilo, keby sa zvečšila plocha výparníka použila by sa ako solárny kolektor? Teraz nie je dôležité, či sa to dá momentálne urobiť. Ide o princíp.
Maj sa a ďakujem
sano
No já bych zas rek ze to je moc dobrej napad, rozhodne bych ale udal system voda-voda a neodcerpaval bych vzduch....Ilem píše: Znám jednoho šílence, který to zkusil - odčerpával vzduch z kanalizace a topil s tím (měl bys na to mít povolení od provozovatele) Vydrželo to pár měsíců a agresívní výpary mu rozložily výparník. Nehledě na ten smrad, který vypouštěl do okolí.
Konec konců, o kanalizaci jsem tu již také psal. Do budoucna s ní jistojistě počítám. Navíc vím o člověku, který tímto způsobem funguje již 3 rok a zatím bez vážnějších problémů. Teplý vzduch odčerpává z paty klasického domovního odpadu a zpátečka je pomocí kanálu, který mu tam na pozemku beztak jenom "smrděl", hlavně vždycky před deštěm (takže teď mu to de facto "vrací"Ilem píše:Znám jednoho šílence, který to zkusil - odčerpával vzduch z kanalizace a topil s tím (měl bys na to mít povolení od provozovatele) Vydrželo to pár měsíců a agresívní výpary mu rozložily výparník. Nehledě na ten smrad, který vypouštěl do okolí.
Správná úvaha. Spočti si, kolik tepla utíká tímto způsobem do kanalizace zcela nevyužito. Např. i třeba jenom s jednou vypuštěnou vanou po vykoupání se.y píše: Mám za domom hlavný zberač mestskej kanalizácie. Priemer 1700mm, monolitickú betónovú. Nebola ešte taká zima aby nad ňou uržal sneh. Dlhodobe merania mi ukazujú, že čím je väčší mráz tým viac ľudí sedí doma a vypúšťa do kanalizácie teplú vodu a tým viac mi stúpa teplota. Z toho vyplýva, že čím je väčšia zima tým mám silnejší prívod tepla. Pri -18C je vnútri +12C. Je to zatiaľ jediná "VE" ktorú mám.