Waldes píše:... No skrátka totálny nezmysel. Teoretik, úplne odtrhnutý od reality, teda s nulovou praktickou skúsenosťou a schopnosťou aplikovať teóriu na skúmaný predmet.
Waldesi, zapoj mozek. Je úplně jedno, přesně jaký tvar ty křivky potencionální energie mají. Princip je pořád stejný, a je to ten, který jsem tam vysvětlil.
Existuje poloha, kde má kulička minimální potencionální energii. Podle tvaru této křivky dokážeme přesně určit, z jakého místa musíme kuličku pustit, aby doběhla na hranu a spadla dolů, pokud má kam. Čím je kulička vzdálenější od smotu, tím má větší energii a tím má větší schopnost konat práci vzhledem ke smotu. Pokud přiložíme kuličku na začátek dráhy, už jsme část energie bez efektu promrhali tím, že jsme kuličku ke smotu přinesli a nenechali jí při tom dělat nic užitečného, naopak jsme vydávali svojí energii, abysme kuličce zabránili pracovat. Pokud jí na hraně vypustíme, umožníme jí, aby vydala zbytek energie. Pokud se postaráme o to, aby při tom kulička pracovala co nejméně a co nejméně energie při běhu ztratila (zmenšíme tření atd), bude v místě nejmenší potencionální energie většina energie, kterou kulička měla na začátku dráhy, přeměněna na energii kinetickou, která se začne zase postupně přeměňovat v energii potencionální. Pokud v tom okamžiku necháme kuličku spadnout dolů, kulička svou původní kinetickou energii bude dál přeměňovat na magnetickou potencionální energii, akorát v té přeměně nastane prudká změna, kinetická energie kuličky se naopak začne zvětšovat ztrátou výšky a potencionální energie gravitační.
Pokud je jeden smot nakloněný, musí se k magnetické potencionální energii připočítat ještě gravitační potencionální energie, která lineárně roste se vzdáleností od počátku stoupání (pokud je na přímce). Potom můžeme přesně určit, co se bude dít i na nakloněném smotu.
Pokud jich bude víc, platí situace, znázorněná na dolní části obrázku. Jakékoliv jiné uspořádání než co je na obrázku poskytne horší výsledky. Pokud bysme stoupacící smoty nenechali v jedné přímce, ale na konci by kulička spadla o něco níž na následující smot, ztratili bysme energii navíc otřesy, které padající kulička vyvolala, ztráty způsobené vytvářením tepla při deformaci kuličky atd.
Jakoukoli konfiguraci postavíte, vždycky bude horší než to, co je dole na obrázku. Co je dole na obrázku je nejlepší konfigurace smotů, co se dá zkoustruovat, a je tam velice jasně znázorněné, jak se bude chovat.