habana píše:...začal sem někde na 6ti kapkách 1% lugolu a jdu po jedné kapce denně (je to fakt ideální koncentrace pro tuto vzestupnou kúru) až do 44kapek a tam zůstat 3 měsíce a potom spadnout na muž: 7kapek, žena: 11kapek. To se rovná těm doporučeným denním dávkám podle slávka...
Takhle to mám spočítaný.
A je to ideální, neplete se to, protože když to začneš brát mazaně šestýho dne v měsíci, tak se ti dokonce překryje počet kapek s datem až do konce prvního měsíce, no a potom už dále stačí jen připočítávat k datu konstantu 30 z minulého měsíce, a tak dále... tohle se mi shodou okolností povedlo a nemá to chybu. Takže je 17.8. a beru dneska sedmnáct kapek...
Nejspíš si na propočet použil tu excelovskou tabulku od Slávka ve vlákně o HCL...(příspěvek po 16 srpen 2010 0:47 Předmět: tabulky přepočtů elementů ve sloučenině soubor ElemWeight_cz)
Jinak k těm procentům je to trochu složitější a nevím zda následující info ovlivní nějak to jak správně si to spočítal (určitě odepiš jak to vidíš...případně Slávek nebo kdo je tu matematik...já matik ani chemik nejsem..
) :
situace na Slovensku(kde lékárny mají možná jinou recepturu než české lékárny
:
Igor píše:
Moja lekarnicka to miesala podla jednej starej ceskej knihy, v ktorej vyslo mnoho receptur pre lekarnikov. Povedala, ze Lugol uz roky nerobili. Ja som sa jej zabudol opytat aku koncentraciu vlastne mam. Dnes som jej volal a ona povedala, ze Lugol je len jeden a ze je to povodna receptura, podla ktorej miesali vsetci, takze ten moj Lugol je 1% roztok (1g jodu + 2,5 g jodidu draselneho do 100ml vody). Lekarnici teda neuvazuju asi s obsahom jodu v jodide draselnom, kedze ho maju za 1% roztok jodu.
Jarda Z. píše:
Oni to opravdu běžně nedělají a je to zapomenuté tak 30-50 let, čili to znají pouze staří lékárníci.
Chemicky to má skoro tři procenta, ale lékárnická logika může být jiná. Nicméně já bych procenta neřešil a počítal si pouze podle objemu jódu v kapce denní dávku čistého jódu, vlastně ani nic jiného nemá význam. Procenta jsou vám k nějakému výpočtu celkem zbytečná, zvláště takto nepřesně určená.
Habana, ten Lugol co máš a co jsem popisoval že mi prodali v lékárně, je podle Jardy Z. 3%...píše:"... dle mého názoru, pokud vycházím z reálného obsahu jódu, jde o roztok 2,78 % tní, tedy zhruba tříprocentní. Nic jiného se s tím vymyslet nedá, chemická logika je pouze jedna, ale to neznamená, že je stejná s lékárnickou..."
Ale jak píše výše nejde tady ani tolik o ta procenta, ale o SKUTEČNÝ OBSAH JÓDU V LUGOLU...
Cituji ze zdraví-az.cz :
Igor píše:
Jarda, chcem sa Vas opytat akym vypoctom ste dospel k obsahu 1,39 mg jodu v jednej kvapke, pri koncentracii Lugola podla ceskeho liekopisu. Aj na slovensku v lekarni miesaju v tomto pomere a takyto roztok som si zadovazil. Teraz studujem o pozadovanej koncentracii. Ked som si vsak spocital, ze v 100 ml roztoku je 1g jodu, vydelil to stomi aby som dostal obsah jodu na jeden ml a ten potom dvadsiatimi, co by mala byt velkost jednej kvapky, vysiel mi obsah jodu v jednej kvapke na 0,5 mg jodu. Ako sa to teda pocita?
Jarda Z. odpověď:
To jste zapomněl na jodid draselný, který také samozřejmě obsahuje jód a ne zrovna málo, čili jej musíte také připočítat. Jodid draselný je KI, takže molekuly 1:1. Dá se tedy říci, že 2.5 gramu KI obsahuje cca 1.78 g jódu, protože jód je cca 2,5x těžší než draslík. Dohromady s volným jódem je to tedy 2,78 g suchého jódu ve 100 ml vody. Objem 100 ml je na metrické kapátko 2000 kapek, čili 2780 mg jódu vydělíte počtem 2000 kapek a vyjde vám 1,39 mg na kapku a tak jsem to psal.
Ještě píše:
Ta procenta jsou trochu ošidná, čili je vhodnější si vypočítat přesnou dávku jódu v kapce. Dvě základní, zde užívané, verze jsou na tom takto.
Český lékopis uvádí 1g jódu a 2,5 g jodidu draselného na 100 ml celkového objemu(pozn.muflon:x10 je to opravdu stejné jako to co mi ukazovala ta lékárnice..
). Tato verze
obsahuje v metrické kapce, 20 kapek na 1 ml-ccm, dávku 1,39 mg jódu. Druhá běžná verze obsahuje 5 g jódu a 10 g jodidu draselného, opět na 100 ml celkového objemu. Tato verze obsahuje v metrické kapce 6,5 mg jódu, čili zhruba je 5x silnější a s tím se musí upravit dávkování. Dodávaná dávka je dost sporná a dá se regulovat pouze podle teploty pod jazykem, případně podle skvrny na kůži. Osobně mám zatím vyzkoušeno denně 70 mg, ale domnívám se, že u větších deficitů nebude 100-150 mg žádné velké číslo. Jednoznačně vhodné je k tomu dodávat selen a jíst potraviny s bórem.
Při aplikaci v HCl je náraz do organizmu mnohem větší a vstřebá se toho většina, čili i zde se dávka bude dost lišit.
PS: Nejdůležitější ale stejně asi bude PRŮBĚŽNÉ MONITOROVÁNÍ TEPLOTY V ÚSTECH JAKO INDIKÁTORU ZDA JSME TO UŽ NEPŘEŠVIHLI...
Cizími zkušenostmi se málokdo poučí - co si kdo vyzkouší sám na sobě, tomu je ochoten věřit.(paradoxně Zakázané ovoce nejlíp chutná, proto říkám: "Raději to nikdo nezkoušejte ! - co kdyby to náhodou bylo šarlatánství... :-)