Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...

Fyzikálne vlastnosti vody

Filosofie přírodních jevů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Fletcher

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Peter píše: Až pochopíš co je povrchové napětí tak se tady vysírej dál.
S laskavým pozdravem :ptrain:
Takže abys nám snad Peťulko vysvětlil, čím že je to povrchové napětí vody způsobeno. Ono vše má své přirozené příčiny a pohazování technických terminů toho moc nevysvětluje, tedy co se týče příčin. :jump: :laugh: :smoke:

S :D Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: pokus...

Příspěvek od poota »

beldy píše:Urobil som jednoduchy pokus. Dal som zmrazit flasu sytenej mineralky a nasledne nechal rozmrazit. Po rozmrazeni flasa zostala bez tlaku, akoby CO2 niekam vyprchal. Aby som sa ubezpecil, ze nie cez uzaver, dal som zmrazit novu flasu uzaverom dole. Po rozmrazeni opat rovnako, flasa bez tlaku. Kam sa podel CO2?
S fyzikou ani chemií pro základní školy se kloudného výsledku nedobereš. Vlastně ani s žádnou pro vyšší školy.
Ale ten "nepochopitelný" a často vysmívaný Viktor Schauberger mluví o schopnosti vody vázat látky nějakým jiným způsobem, než je chemická reakce a nebo rozpouštění. Zmiňuje se o jakémsi "organickém zapracování", které probíhá kombinací dostředivého pohybu za současných teplotních změn. Podle něj se například "zapracováváním" plynů zvyšuje energetická "síla" vody. Na principu tohoto "zapracovávání" látek do vody dokonce vyvinul přístroj na mechanické odsolování mořské vody. Ta se dá běžně odsolovat různými způsoby, které z této vody sůl nějakým způsobem extrahují. Na Viktorově způsobu je pozoruhodné to, že sůl z vody vůbec neodstraňuje - ta sůl sice ve vodě dál všechna zůstává, ale voda po proběhlém procesu prostě nemá slanou chuť.
Tvoje láhev sice nemá tvar pro tento proces zrovna ideální, ale i přesto v ní změna teploty zřejmě nějaký pohyb vody vyvolá. Pokud chceš tento jev dále zkoumat, zkus vybrat produkt v nižší a širší láhvi, ideální tvar by měl být co nejpodobnější vejci, které stojí na svém špičatějším konci. Pokud je pohlcování kysličníku skutečně na principu, popisovaném Schaubergerem, mělo by se Ti dařit i měnit chuť různých přichucovaných minerálek, nejspíš směrem k jejich chuťovému "odbarvení", a možná docílíš i zblednutí jejich barvy. Ve vlákně "Koloidní stříbro" jsou popsány i způsoby míchání či rozrotování kapalin v uzavřené nádobě.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: pokus...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: Ale ten "nepochopitelný" a často vysmívaný Viktor Schauberger mluví o schopnosti vody vázat látky nějakým jiným způsobem, než je chemická reakce a nebo rozpouštění. Zmiňuje se o jakémsi "organickém zapracování", které probíhá kombinací dostředivého pohybu za současných teplotních změn. Podle něj se například "zapracováváním" plynů zvyšuje energetická "síla" vody. Na principu tohoto "zapracovávání" látek do vody dokonce vyvinul přístroj na mechanické odsolování mořské vody. Ta se dá běžně odsolovat různými způsoby, které z této vody sůl nějakým způsobem extrahují. Na Viktorově způsobu je pozoruhodné to, že sůl z vody vůbec neodstraňuje - ta sůl sice ve vodě dál všechna zůstává, ale voda po proběhlém procesu prostě nemá slanou chuť.
Zdravím - poota
Nazdar Petře, :shock: :D

Jak jsem to tak po Tobě přečetl, a znova přečetl, a znova přečetl, nějak se mi poněkud snad něco začalo rýsovat, čeho bych si bez Tebe asi nevšiml. Jde tady zase trochu o mrakonič, i když jaksi nepřímo. Taky jde o ničení mraků očima a vůbec psychicky. Zatím je to vágní, ale asi takhle. Mrakoničení dokáže vykondenzovat, i odpařit vodu bez tepelných, nebo alespoň podstatných tepelných změn. Neznamená to, že tepelné odpařování, destilace atd. jsou špatně. Co to ale znamená je, že dostat s k tomu tepelnným způsobem je jenom jedna z možností. Pokud začněme mluvit o chemii a slučování a rozpouštění atp. ... jenže, vykoukla na mne ze stodoly kráva :lol: (něco co jsem kdysi pochytal po netu) kráva napůl ve stodole, napůl ze stodoly, umírající a částí těla jaksi prolnutá ve zdi, a to po tornádu. Tyčka z plotu, dřevěná protla byvoko 50 cm průměr palmu, třetina tyčky čouhala na jedné straně, třetina na druhé. Po tornádu. Dřevěná tyčka, možná tak 1.5cm na 4 cm průřez a na palmě ani tříska, která by naznačila, ze které strany do ní tyčka vletěla.

S tím Schaubergerem se mi nakonec snad ještě přeci jenom rozsvítí. Tohle vypadá, že lze udělat, specielně ve vodě, nikoliv sloučeninu, nebo roztok, ale ještě něco kvalitativně jiného, kdy si prvek, nebo sloučenina udělá s vodou nějakou ještě jinou vazbu, dokonalejší a pevnější, při které se ztrácejí chemické vlastnosti ať už elementu, nebo sloučeniny, kdy vlastnosti vody toto všechno tak nějak na pohled a na chemické testy překryjí, nicméně látka v té vodě pořád fyzicky je. Tomuhle jsem absolutně nerozuměl, možná nechtěl rozumět, ale jaksi nevidím důvod, proč by k tomu nemohlo za patříčných okolností docházet. Schaubergerův dostředivý pohyb není nic než tornádo ve vodě (ba i ve vzduchu). Prozděná kráva není nic jiného než :lol:... No, v podstatě jsme naučení, že voda je v "krávě", ale ona je to zrovna tak pravda i naopak že "kráva" je ve vodě. Tím tedy myslím jak je relativní vztah mezi obsahem vody a pevných látek v tomto bohulibém živočichu. Je to relativní náhled a záleží, jak se na to člověk chce podívat. Takže pokud "kráva ve vodě" (protože té vody je nějakých 75%), ke krávě přibyla ve vodě taky zeď. Nějak se to dokázalo vše prolnout, díky tornádu a jeho působení. Tyčka v palmě to samé.

Uvažujíce nahlas, nevidím nic, co by bránilo, aby se prvek, nebo sloučenina "sloučila" s vodou, nebo se v ní "rozpustila" způsobem, se kterým si normální chemie, možná i teplotní působení za určitých okolností, stejně jako řekněme chuťové buňky neporadí. Taky asi nestojí nic v cestě tomu, aby se takový "roztok" zase eventuelně za vhodných podmínek nezačal rozkládat, nebo lépe řečeno se začala rozpadat takováto neobvyklá vazba a nepřešla zpět na normální chemickou, či roztokovou.

Například oproti vědě to vidím tak, že chuť absolutně nemá nic společného s nějakým kalibrováním velikostí molekul jakýmis kalíšky, tedy velikostně kalibrujícími čidly v puse. To by mi musel někdo velice dobře vysvětlit, jak se takové velikostní kalibrování převádí na elektrické signály, které pak jdou do mozku a to bude zatraceně těžké vysvětlování.

Vidím chuť jako jev elektrický, kdy minipole molekul látek vzbuzujících chuť se prolne s minipolema mezi buňkami v chuťových kalíškách a buňky si to přeloží jako kvalitativní změnu pole a pošlou to dál do mozku. Pokud se tedy vyváže látka ve vodě kompletně, jak říkám já magneticky, což znamená, že se dokonale sloučí v tom smyslu, že nezanechá kolem sebe své vlastní (říkejme mu Van der Waals pole pro nedostatek přesnější terminologie) pole prolnuté s polem molekul vody, nemůže nadále regovat elektricky, protože to není za co vzít. Jde to jak taška bez ucha. Elektrika, tedy no elektrika, Van der Walls, což je úrověň věcí elektrická a gravitační, pokud tam není, netvoří ani zbytkové pole kolem magnetické struktury, pak jakákoliv jiná molekule (a molekule mezi sebou reagují elektro-chemicky), se nemá do čeho prolnout a za co vzít. Tím pádem se neprojeví chuť látky a neprojeví se její vlastnosti ani chemicky a je to z většiny praktických hledisek stejné, jako by v té vodě ta látka nebyla. Dokonce se to nedá zjistit ani specifickou vahou té vody, protože gravitační pole taky postrádá zbytkové pole molekul takto navázaných látek a nemá za co vzít a zase to tam nikdo takovýmto měřením nezjistí. Jedině snad viskozita bude poněkud jiná, ale ani to nemusí, pokud se to nevyváže do nějakých relativně velkých shluků.

To už by pak dávaly smysl it ty prameny a vlastně levitace vody, tedy magnetická levitace, protože pokud se podívám na levitaci kamení, no dobrá, megalitů, jak nám to naposledy předvedl pan Leedskalnin, potřebuje co? Vodu v kamení. Bez vody se to nedá. Suchý kámen se levitovat nedá, to potvrzuje přímo veškerá skoupá dostupná popisná literatura a nepřímo je to doloženo tím, že pokud se nepodařilo šutr z lomu dopravit na místo určení než příliš vyschl, zůstal ležet někde mezi lomem a stavbou. Leedkalnin pracoval s velmi pórézním vápencem a taky ho pěkně (a relativně snadno) držel mokrý.

Mno, nechám toho, budu muset dost pošpekulovat, ale snad i to Shaubergerovo povídání začíná dávat dost smysl.

Hele, Pane Půto, Dík :oops: Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: pokus...

Příspěvek od 1220 »

poota píše: S fyzikou ani chemií pro základní školy se kloudného výsledku nedobereš. Vlastně ani s žádnou pro vyšší školy.



Zdravím - poota
Přes clustry vody a rozpustnosti a změny modifikací možná ale ano. Jen prosím o nevylévání vaničky s dítětem. Do minerálek se právě přidává stopové množství ingrediencí, které regulují velikost vývinu CO2 při změnách teploty.
http://www.ped.muni.cz/WCHEM/sm/hc/Rozpustnost.pdf
To jsem našel namátkově, bude na to určitě mnohem víc info, ..........
Např aerodynamika je velmi dobře zpracovaná a pro hoooodně aplikací stále platí. Zbytečně si člověk dělá nepřátele z lidí, kteří ví to co nevíme.
;)
:bye:
K.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: pokus...

Příspěvek od poota »

1220 píše:.. Zbytečně si člověk dělá nepřátele z lidí, kteří ví to co nevíme.
Ze srdce upřímného se omlouvám všem najednou a ještě potom zvlášť každému, kdo o čemkoli ví byť jen o špetičku více nežli já - opravdu jsem se nechtěl kohokoli sebeméně dotknout.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

tady nejde o dotek, ani omluvu probůh jen to ne

Příspěvek od 1220 »

anóbrž o model kde se napřed neproberou známé varianty, ale ihned se přikročí k neznámým aniž bychom stavěli na známých.
Ano např. pan Viktor byl mimořádně nadaný a uměl se vyjadřovat, ale uměl se vyjadřovat pan překladatel ? A pakliže uměl mohl by nám to vědění snad předat? Kdyby to i on pochopil, tak asi pár procentům ano..........
mně tedy těžko :evil:
Když uvážím, že zde operují dokonce firmy, které VĚDĚJÍ :roll: , že jim smí odpovědít jen jedna konkrétní osoba,... tak opravdu v mém případě o nic nešlo ..........
:bye:
k.
největší vědění je schopnost zahodit svůj vlastní koncept a nahradit jej lepším .........


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: pokus...

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše:.. To už by pak dávaly smysl i ty prameny a vlastně levitace vody, ..
Tady se zřejmě jedná o trochu jinou vlastnost vody. Schauberger to vysvětluje tak, že voda se cestou dolů zbavuje všeho, co se do ní v nadzemní a podpovrchové části cyklu nějak dostalo - rozpustilo nebo chemicky navázalo. Do své "dolní úvrati" se tedy dostává naprosto čistá. V této fázi se podle něj rozloží do dvou substancí, které se chovají podobně jako plyn. Samozřejmě se nabízí vodík a kyslík, ale tuto možnost Viktor výslovně zavrhuje s tím, že se nejedná o plyny, ale látky, chovající se jako plyn. Mimoto je obtížná představa, že se voda jen tak rozdělí na vodík a kyslík (mnozí z tohoto fóra mají dostatek zkušeností s tím, jak je to obtížné a energeticky náročné :) ), a také že se tyto dva plyny zase rovnou nespojí, aby vytvořily opět vodu.
Chemicky by se snad dalo uvažovat o tom, že se z nějakého důvodu tato voda, která má zřejmě vlastnosti obdobné jako tzv. voda hladová, "rozštěpí" tím, že má možnost reakce s uhlíkem (uhlí, ropa), takže se začnou tvořit nějaké uhlovodíky a kysličníky uhlíku. Ty by už snad mohly stoupat a cestou přijímat další látky. Osobně se mi to moc nezamlouvá, mimo jiné i proto, že sloučení těchto dvou "substancí" ve vodu brání jen absence vzduchu. Vzduch ovšem do vody nepřináší nic nového (kyslík, dusík a něco nečistot), takže by měl být nejspíš jenom katalyzátorem. Dalším, co hovoří proti, je tvorba ranní rosy - ta vzniká obdobně, tedy z čehosi neviditelného, co se skládá do kapek, nepodléhajících gravitaci a teprve po jisté době nabývá vlastností běžné vody.
Předpokládám, že se opět jedná o vazbu na základě "organického zapracování". Viktor hovoří o výživných a energeticky bohatých látkách, kterými se například živí horští pstruzi a nebo vodní rostliny. Tyto látky jsou přítomny v pramenité vodě a dají se z ní "vysrážet" například železem. Při chemickém rozboru pramenité vody, který prokáže i zcela nepatrné množství přítomných látek, jako například stopy zlata, se ovšem tyto látky nijak neprojeví. Vypadá to, že jsou nějakým způsobem ve struktuře vody uschovány a skryty před chemickými či fyzikálními činidly. Přitom živé organizmy jsou schopny je z vody nějakým způsobem extrahovat a využít. Možná právě proto trvá Viktor na tom "organickém" v názvu, aby to odlišil od mechanického, fyzikálního a nebo chemického navázání.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Stopa vede

Příspěvek od 1220 »

přes původ látek v přírodě.
Docela základní látkou, která je zvláštní, je vápenec. Totiž je ho všude dost, ale obtížně by se prokazoval jeho anorganický původ.
Zpravidla v drtivé většině případů je to druhotná substance, která již sloužila živokům za obydlí a nebo části těl a proto se nachází v usazeninách - vtstvách.
k.
zde hornina
http://pruvodce.geol.morava.sci.muni.cz ... a_text.htm
jenom usazená :shock:


beldy
Starší člen
Příspěvky: 170
Registrován: ned 25 říj 2009 10:15
Bydliště: Podtatransko
Dostal: 2 poděkování

Re: pokus...

Příspěvek od beldy »

1220 píše:
poota píše: S fyzikou ani chemií pro základní školy se kloudného výsledku nedobereš. Vlastně ani s žádnou pro vyšší školy.



Zdravím - poota
Přes clustry vody a rozpustnosti a změny modifikací možná ale ano.
K.
Prave to moze byt riesenie. Ked pouzijem svoj selsky rozum, tak sa mi to javi takto: Mineralka je voda tvrda, obsahuje velke percento klastrov, dalsia polymerizacia sa kona len pomali. Ak vodu zmrazim a nasledne rozmrazim, klastre sa zrusia a takto vzniknuta makka voda(nieco ako hladna voda) celkom lahko rozpusti CO2 ktory sposoboval tlak. Takze CO2 neunikol, rozpustil sa. Da sa predpokladat, ze ked sa casom znova zacnu tvorit klastre tak CO2 sa vytlaci von, a mineralka znova nadobudne povodny tlak. Za ako dlho to zatial netusim, ale myslim, ze teplotou by sa to mohlo urychlit.
Dalej sa mi natiska otazka, ako sa stanovuje rozpustnost roznych latok vo vode, ked sa pri tom vobec nepocita s tvrdostou vody( v zmysle percenta polymerizacie), ved to musi davat velmi rozdielne vysledky...


Sebestačnosť = SLOBODA!!!
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

pokud bychom

Příspěvek od 1220 »

se drželi Tebou zavedeného celkem srozumitelného termínu" clustrová polymerizace",Beldy
tak máš naprostou pravdu. Není opakovatelnost se vším všudy vůbec možná.
Vyvstává to na povrch při citlivých záležitostech např při oživování JC např, kde musí mít člověk který to dělá
svůj vlastní náboj i polarizaci specifickou. Nazvali to faktor y. někomu to pak funguje a většině nikoli.
Ne nadarmo se říká: Nevstoupíš do stejné vody.
U té minerálky to ale vypadá na děj vratný, několikrát zoopakovat měřit teploty, určitě by se našla zákonitost,
kdy to bude podobné./Ale neupíjet/
Pokud se měří a počítá s rozpustností a koncentracemi v analytické chemii tak se jedná o předepsané procedury kde se moc věcí dělá přesně stejně, a tak pak jsou výsledky zhruba opakovatelné když je voda připravena
vždy stejným předepsaným způsobem a jedná se o malá množství v analytické reakci.
Naproti tomu je celkem jiná situace u syntézy kde jsou množství velká, a tam nastávají i neřešitelné situace,
když se načtou vlivy které jsou nestandartní a nelze je již zkorigovat, viz nedávno výbuch v syntezii.
Nějak ale nevím kam směřujeme v diskuzi ?
Podle neuznaného výzkumníka A. von Herzele je vznik některých dokonce prvků vázaný na existenci živých organizmů.
Jeho pokusy zoopakoval a zdokonalil Rudolf Haustcha.
Mischio Kuschi udělal náročné pokusy s lidmi v poušti a analyzoval nacl a kcl z hlediska váhové bilance.
30 dní ve skafandrech v poušti.Kcl vznikala na úkor Nacl.


K.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Tak jsem hledal nějaký věci ohledně farmakobotaniky ...

Příspěvek od A(&F) »

... a při tom jsem na stránkách konkurenční JU narazil na dokument, jenž obsahuje i vcelku zajímavý pojednání o vodě ... http://kfr.prf.jcu.cz/download/lectures ... 20_S07.pdf ... od str. 4 ... (Slávka by pak možná mohla zaujmout poznámka č. 4 na str. 6. ... ;) ... uvedená hodnota byla pro mne dost překvapující ... :shock: ... )


PeS: ... v tamní nabídce na diplomky jsem potom ještě zakopl o jednu docela cool hypotézu ...

citace: ... "Stabilní izotopy vody v biosféře a atmosféře Země (Water isotopes in biosphere and atmosphere)
Odkud pochází rosa? Nese CO2 emitované v noci mitochondriální respirací izotopový signál rosy (vody na povrchu vegetace)?
To se zdá být úkol pro bakalářskou práci na jedno letní období. CO2 v atmosféře Země, které přišlo do styku se zelenou rostlinou nese izotopový „podpis“ toho styku. Podle toho se dá poznat kolik je na Zemi suchozemské vegetace (která má listy) a zda jí ubývá nebo přibývá (svět zelená nebo spíš hnědne). Paradoxně, tenhle odhad nám může zkreslit rosa. Ta (asi) má jiné izotopové složení než voda v listu a předá je v noci z rostliny unikajícímu CO2. Objasnit to by mohl nadšenec(ka), který/á bude sbírat během jasných radiačních nocí rosu a gutační vodu a ve dne, pokud nebude spát ( :lol: :lol: :lol: ), bude analyzovat její izotopové složení. Bude také chytat kryodestilací respirační CO2 a v něm analyzovat izotopový obsah těžkého kyslíku" ... ( http://kfr.prf.jcu.cz/?act=4 )


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Stopa vede

Příspěvek od A(&F) »

1220 píše:přes původ látek v přírodě.
Docela základní látkou, která je zvláštní, je vápenec. Totiž je ho všude dost, ale obtížně by se prokazoval jeho anorganický původ.
Zpravidla v drtivé většině případů je to druhotná substance, která již sloužila živokům za obydlí a nebo části těl a proto se nachází v usazeninách - vtstvách.
k.
zde hornina
http://pruvodce.geol.morava.sci.muni.cz ... a_text.htm
jenom usazená :shock:
... máš pravdu, není vápenec jako vápenec ... http://www.geology.cz/aplikace/encyklop ... pl?vapenec ... ;) ... např. kousek od nás se nachází bývalý lom sladkovodního vápence http://lokality.geology.cz/2484 (dnes již silně zarostlý) ... ten bude zjevně organického původu ... :D ...

PeS: ... mimochodem, ... zrovna minulý týden v těch místech, nedaleko v polích, jsme s dcerou při našich geotoulkách nalezli takovýhleho nádhernýho krasavce ... rozměry: 235 x 148 x 126 mm ... váha: 4.436 g ... :) ... (omlouvám se za OoT) ...
Přílohy
... z jedné ... z druhé ... i z třetí strany ...
... z jedné ... z druhé ... i z třetí strany ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
beldy
Starší člen
Příspěvky: 170
Registrován: ned 25 říj 2009 10:15
Bydliště: Podtatransko
Dostal: 2 poděkování

Re: povrchove napatie

Příspěvek od beldy »

Slavek Krepelka píše: Nazdar Beldy,

Klíčem k řešením je skutečnost, že hadička nesmí být přerušena spojkou, nebo jinak řečeno, nesmí být nastavena. Nastavení poruší celistvost hadičky a tímto se přeruší celistvost povrchového pole hadičky, kterému se všeobecně říká Van der Waals force. Toto pole je při tak malém vnitřním průměru schopno zvýšit pevnost vody v tahu. Něco se tam asi skutečně řetězí. Docela je mi líto, že Mr. Fletcher nepopřemýšlel trochu dál a nezměřil elektrický odpor toho sloupce vody v hadičce se spojkou a bez ní. Nejspíše by z toho něco zajímavého vylezlo.

S laskavým pozdravem, Slávek.
Nazdar Slavku, ja si nemyslim, ze klucom k rieseniu ma byt iba ta spojka. Je to len jedna z nutnych podmienok, ktorych je tam samozrejme viac. Ked sa prevadza trhacia skuska pri zistovani pevnosti tuhych materialov, tak su tam tiez definovane rozne podmienky pre prevedenie skusky, aby mohla byt opakovatelna. Bez opakovatelnosti sa jedna skor o alchymiu. Jedna z podmienok je, ze vzorka musi mat dokonale hladky povrch, bez vrypov, inak vryp sposobi ze sa vzorka prethne skor a to v mieste vrypu. Analogia s pokusom s vodou je v tom, ze dokonale hladky povrch tam vytvori vnutorna stena nylonovej hadicky a pripadny spoj hadiciek by vytvoril ten "vryp".


Sebestačnosť = SLOBODA!!!
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: pokud bychom

Příspěvek od Slavek Krepelka »

1220 píše: Mischio Kuschi udělal náročné pokusy s lidmi v poušti a analyzoval nacl a kcl z hlediska váhové bilance.
30 dní ve skafandrech v poušti.Kcl vznikala na úkor Nacl. K.
Nádhera. Takže lidi taky. :good:

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: povrchove napatie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

beldy píše: Nazdar Slavku, ja si nemyslim, ze klucom k rieseniu ma byt iba ta spojka. Je to len jedna z nutnych podmienok, ktorych je tam samozrejme viac. Ked sa prevadza trhacia skuska pri zistovani pevnosti tuhych materialov, tak su tam tiez definovane rozne podmienky pre prevedenie skusky, aby mohla byt opakovatelna. Bez opakovatelnosti sa jedna skor o alchymiu. Jedna z podmienok je, ze vzorka musi mat dokonale hladky povrch, bez vrypov, inak vryp sposobi ze sa vzorka prethne skor a to v mieste vrypu. Analogia s pokusom s vodou je v tom, ze dokonale hladky povrch tam vytvori vnutorna stena nylonovej hadicky a pripadny spoj hadiciek by vytvoril ten "vryp".
Nazdar Beldy. Ačkoliv máš naprosto pravdu s těmi vrypy, přeci jen bych byl s takovým závěrem poněkud opatrný. On takový vryp sice materiál oslabí, ale není to tas až tak dramatické. Další je to, že srovnávat pevné látky jako ocel atd přeci jenom asi s vodou až tak moc nepůjde. Dochází v nich k deformacím, což si u vody nedovedu představit. Proto jsou vrypy vlastně v tahu problémem.

Další je průměr hadičky. Čím větší je průměr, tím míň se efekt projevuje a naopak. U řekněme oceli narůstá pevnost lineárně (skoro) s průřezem. To by to u té vody muselo fungovat stejně s jakýmkoliv průřezem hadičky a to se neděje. Mezi námi, jestli něco, tak tohle by stálo za poctivou bakalářskou práci. Podívat se nejen na průměry, ale i na rozdílné materiály a jak se to v nich chová. Nepřekvapilo by mne, kdyby ve vodivých materiálech k efektu nedocházelo, nebo naopak, v daleko větší míře, než v tom plastiku.

Další věc je problém s vakuem. Vacuum by mělo přivést vodu při nižších než pokojových teplotách do varu. Tady visí sloupec vody o něco více než dvakrát tak vysoký, než co je potřeba na vyvolání varu, a ono nic. Ten chlap do té hadičky nakonec ještě taky píchal injekční stříkačkou slanou, obarvenou vodu, protože to tak prostě šlo. Ta špice jehly, když už ne sůl a barvivo, ten var měly odstartovat. A ono zase nic. Ten pokus demonstroval monohokrát a vždy to fungovalo. Teoretizuje, že mízu (relativně řídkou) táhne vysoko do korun stromů míza (relativně hustá a tím těžší) klesající a zahuštěná odparerm. O to jsem s ním měl dlohé dohady, že to tedy by asi z mnoha důvodů nešlo, ale to je vedlejší. Ten pokus stojí sám o sobě velice dobře.

Na tom jevu by se dalo vybudovat celé odvětví fyziky, ba co dím, dost nová fyzika.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Universum“