Majkl1 píše:Na vysoce postavené kašli. Fukušima byla v hajzlu už po zemětřesení. Jíž dlouho před tím proběhlé kontroly zjistily zastaralé vedení chladící vody. Rentgenové zkoušky odhalily mraky prasklinv potrubích. Očití svědkové (zaměstnanci) prohlašují, že po otřesech byla tyto vedení vytrhána ze zdí a některá prasklá, takže házet vinu na tsunami je pokrytectví. Jenže toto jsou informace, které se na formálních diskuzích nedozvíš.
M.
Něco mi na tom vrtalo v makovici a dnes to nějak kliklo. Fukušima je pokud vím největší v Japonsku a patří mezi 15 největších na světě.
A) Výpadek této elektrárny plus zbývajících nukes zničených tsunami v zasažené oblasti, které to taky odnesly, by mělo znamenat rozsáhlý plošný black out v oblasti, které jejich power převážně slouží. To by se nutně mělo stát, pokud by tyto elektrárny byly po zemětřesení náhle vyřazeny z provozu, to znamená, kdyby byly jejich právě pracující reaktory skutečně deaktivované. Jenže, mnoho záběrů tsunami ukazuje zcela jasně, že oblasti zasažené tsunami byly pod proudem ještě když ta vlna běžela pobřežním osídlením. Z toho by nejspíše vyplývalo, že ty reaktory zaražené hned po zemětřesení nebyly.
B) Pokud jsou jaderné reaktory deaktivovány, netopí. Pokud netopí, není je třeba chladit. Opačně, pokud je třeba reaktory chladit, nutně topí, tudíž nebyly deaktivovány ihned po zemětřesení a nejspíš nejsou deaktivovány ani teď.
C) Na co potřebuje elektrárna která běží nouzovou elektriku, tedy generátory? Pokud její vlastní produkce jede a dojde k blackout díky selhání jiných zdrojů, musí se zastavit s tím, že do zastavení posledního kotle a produkčního generátoru elektriku produkuje a to veliký nadbytek, odříznutý pojistnými zařízeními od selhávající sítě (kritický Brownout) Brownout je přetížením sítě kdy v ní napětí poklesne pod nějakou minimální standartní hodnotu a dochází k selhávání elektrických spotřebičů a přetížení všech napojených elektráren. To se stalo právě před blackoutem o kterém jsem se zmínil v předešlém příspěvku. Brownout přetěžuje všechny elektrárny napojené na systém a eventuelně jedna..dvě a geometrickou řadou více a více se automaticky od sítě odpojí, jinak by jejich generátory vyhořely. Poté následuje jejich deaktivace kromě nouzových produkčních generátorů v některých, takzvaně startovacích elektrárnách, a nouzových generátorů pro vlastní osvětlení, kontroly atd. ale ne už pro nabuzení hlavních generátorů. Je třeba si uvědomit, že generátor jdoucí naprázdno nezatěžuje turbiny a ty zase neodporují přísunu páry a ta může volněji odtékat z jakýchkoliv kotlů, i jaderně vytápěných, a zvýšeným odparem chladit i ten atomový reaktor.
Z toho mi jaksi vylézá že ať už vlastní ty elektrárny kdokoliv, měl ten kdokoliv problém Titaniku, domnívaje se, že elektrárny stavěné tak, aby vydržely veškerá pravděpodobná zemětřesení "se nemohou potopit" při zemětřesení, které nedosáhlo špičkové hodnoty, na kterou byly stavěny a že mlely vesele dál, nebo maximálně odstavily nějaké procento reaktoů a tím pádem to tsunami poněkud vyšší než na jakou(é) byly postaveny skutečně zaplavily, vyzkratovaly
kontrolní zařízení a teprve pak došlo k velkoplošné výluce (blackout) díky zátěži vyvolané ani ne tak zkraty v síti jako spíše zaplavením elektroinstalací, které pak ve velkém probíjely přes vodu.
Z tohoto pohledu bych viděl zvěsti o potrubích vyrvaných ze zdí za poněkud nepravděpodobné a nejspíše hozené do hrnce zpráv za účelem odvedení pozornosti of skutečné příčiny, a to povýšenosti zodpovědných (no, vlastně nezodpovědných) konstruktérů i mylně informovaných majitelů. Hlavně aby prst nenamířil do rajónu General Electric, to by se ty atomovky podstatně hůř vyvážely.
Ahoj, Slávek.
Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.