Akord píše:2fázová sústava by neodpadol 1 drôt, potrebuješ 4 drôty, alebo 3,
Mám pocit Akorde, že jsi to poněkud zjednodušil. Ono jde o dost víc než o čem tu mluvíš. Hlavně u těch rozvodů. Jak to budeš transformovat

a s tím vedením je to taky ne zcela tak jak říkáš a ačkoliv se dělají pokusy s vysokým primárním napětím v DC (Direct Current = Stejnosměrný proud) až 750 tisíc Voltů, je to proto, že to DC má prý menší ztráty při takových napětích než stříďák díky celkem nepřítomnosti vyzařování elektrického pole oproti střídavému. Jsou s tím ale příšerný problémy hlavně při převodech napětí, nemluvě o těch problémech s jiskrami a oblouky, jak se zmiňuješ, když se něco podělá. Přináší daleko větší nároky na vybavení a na prostor, stejně jako na izolace, na konstrukci sloupů vysokého napětí, na bezpečnost údržby a obsluhy pod proudem atd.
Dalším problémem je, že stejnosměrný proud je zde velice relativní termín, anžto jde o pulsák a eventuelně jde opět o harmonické proudy zvznikající při měnění napětí, stejně jako jde o to, že vyrobeným je origo z generátorů opět střídavý, než se usměrní, a to usměrňování není energeticky zrovna zadarmo a jeho efektivnost je o dost nižžší než to transformování, které by neodpadlo atd. Každý takový převod AC/DC je sám dost zrátový. DC by eventuelně ušetřilo na drátech, ale to je jenom extra počáteční investice, která dál nic nežere. U DC je ztráta energetická a tím trvale zabudovaná do systému. Tohle jsou přesně důvody, proč stříďák ve válce Edison kontra Westinghouse vyhrál. Dalším problémem je i to, že zatímco stříďák nepodrží srdíčko, stejnosměrný ho podrží a tím je DC v domácím rozvodu při řekněme vašem napětí 220V, ale i při našem 120V podstatně nebezpečnější než stříďák. Stříďáku se taky má člověk šanci pustit, když už na to blbec mákne. DC si člověka přidrží.
To vše řečeno, všechno je dnes prakticky na stříďák a jen si vzpomeň, co to bylo za srandu jenom překopat republiku ze 120V an 220V.
Ahoj, Slávek.
Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.